Start NARODOWE CZYTANIE

NARODOWE CZYTANIE

W tym roku podczas prezydenckiej akcji wspólnego czytania lekturą była Balladyna Juliusza Słowackiego. To wybitne dzieło polskiego romantyzmu zostało ukończone w grudniu 1834 roku, a wydane pięć lat później w Paryżu. Dramat powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów.

Prezydent RP Andrzej Duda skierował specjalne przesłanie, w którym zachęcał do udziału w akcji:

– Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.

Nasza szkoła także przyłączyła się do akcji wspólnego czytania. W piątek 4 września goście w osobach p. Marzena Laskowska – dyr. Przedszkola w Korzeniewie, Renata Krupa – przewodnicząca komisji spraw społecznych, oświaty, kultury i sportu, a także sołtys naszej wsi, p. Joanna Jezierska – pracownik Muzeum w Kwidzynie oraz p. Alina Urbańska – dyr. szkoły  zaprosiły do wysłuchania fragmentów słynnego dramatu.

Po wysłuchaniu fragmentów Balladyny został przeprowadzony konkurs czytania ze zrozumieniem w klasach IV – VIII, a klasy II – III wykonały prace plastyczne dotyczące czytanego tekstu. Tytuł Mistrza Czytania ze Zrozumieniem otrzymał Mateusz Dawert – uczeń klasy VII, a wyróżnieni zostali: Marta Keslinke – kl. V, Grzegorz Dąbek – kl. VI, Maks Muszyński – kl.VIII, Karol Dombrowski – kl.VIII, Aedhan Pobudkiewicz – kl.VII, Rosali Plichta – kl.VII. Ponadto nagrody w konkursie plastycznym otrzymali: Kuba Chmiel – kl.IV, Wiktora Włodarczyk – kl.IV, Lena Zbyszyńska – kl.II, Dominik Schodowski – kl.II, Martyna Wudarczyk – kl.II, Wiktoria Świderska – kl.III, Anna Włodarczyk – kl.III i Zuzanna Gostumska kl.III. Gratulujemy!

Wierzymy, że spotkamy się  również w przyszłym roku wspólnie czytając „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

 

Organizatorzy

Anna Hals

Halina Rybarczyk

 

 

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sonda
Twój ulubiony przedmiot
 
Szukaj
Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 25 gości