Start Dzień Świętego Marcina

Dzień Świętego Marcina

9 listopada 2023 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Świętego Marcina. Na ten dzień mamy z Rady Rodziców oraz chętni uczniowie z każdej klasy  upiekli tradycyjne rogale świętomarcińskie. Każdy uczeń naszej szkoły mógł  zachwycić się ich smakiem.
Tradycja pieczenia rogali świetomarcińskich pochodzi z Poznania i sięga 1891 roku. Gdy zbliżał się dzień św. Marcina (11 listopada), proboszcz poznańskiej katedry pod wezwaniem św. Marcina, ks. Jan Lewicki, zaapelował do wiernych, aby – wzorem patrona – zrobili coś dla biednych. Józef  Melzer, jeden z poznańskich cukierników, odpowiadając na apel proboszcza, upiekł trzy blachy rogali i przyniósł pod kościół. W następnych latach dołączyli do niego inni.
W naszej szkole to święto obchodzone jest po raz dwunasty. Nad całą akcją czuwała Pani Jolanta Zbyszyńska i wraz z Radą Rodziców: P. Justyna Kudełka P. Sandra Struzik, P. Paulina Szaciłło - Staubach

Opracowała: J. Zbyszyńska

 

 

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sonda
Twój ulubiony przedmiot
 
Szukaj
Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości