Start Przerwa na czytanie

Przerwa na czytanie

Nasza szkoła wzięła udział w II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie .

Taka akcja zorganizowana została w naszej szkole po raz drugi. Zgłaszając chęć przyłączenia się do akcji szkoła zobowiązała się do przeprowadzenia na terenie całej szkoły akcji czytelniczej bicia rekordu w czytaniu.  Wydarzenie odbyło się 27 października 2021 roku, w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.
O tym, jak ważne jest czytanie i sięganie po lekturę już od najmłodszych lat nie trzeba przekonywać nikogo. Nic więc dziwnego, iż po usłyszeniu o akcji wspólnego czytania na przerwie, postanowiliśmy wziąć udział w tak szlachetnym przedsięwzięciu. ,, VI Przerwa na czytanie” to pomysł na promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe oraz zachęcanie do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.
Realizacja akcji odbywała się w zespołach klasowych ze względu na zachowanie reżimu sanitarnego. Klasy miały za zadanie ubrać się w tym dniu w przydzielone kolory. Klasa V przygotowała plakaty promujące czytanie, które zostały wykorzystane do marszu ulicami naszej miejscowości. Uczniowie, którzy nie przynieśli swoich książek mogli  wypożyczyć książkę z biblioteki, a przy okazji zobaczyć jakie nowości posiada.  W dniu akcji w bibliotece był wzmożony ruch, wielu uczniów w ostatnim momencie przyszło po książkę.  Przerwa na czytanie została potraktowana przez wielu uczniów jako forma zabawy. Młodsi uczniowie chętniej przystąpili do czytania niż starsi. Na uwagę zasługuje fakt, że akcja dotarła do tych uczniów, którzy nie mają po drodze z czytaniem i książką. Czy udało się  zwrócić uwagę uczniów na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego w szkole i w domu? Czy tego typu akcje sprzyjają polubieniu książki?
Mam nadzieję, że tak. Akcja była zorganizowana w szkole po raz  pierwszy ale na pewno nie ostatni.

 

Opracowała Anna Hals

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sonda
Twój ulubiony przedmiot
 
Szukaj
Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 22 gości