Start Dzień Unii Europejskiej

Dzień Unii Europejskiej

W maju obchodziliśmy, oprócz kilku Świąt Narodowych, również święto wszystkich Europejczyków!

To Dzień Europy obchodzony w rocznicę ustanowienia Planu Schumana. Wydarzenie to miało miejsce 9 maja 1950 roku. Na pamiątkę tego historycznego dnia we wszystkich krajach członkowskich odbywają się uroczystości rocznicowe, mające charakter informacyjno-edukacyjny. Także w naszej szkole uczniowie klasy VII przygotowali apel dla młodszych kolegów i koleżanek z klas IV, V, VI. Wydarzeniu towarzyszyło hasło Zjednoczona w różnorodności”.

- Dzień Unii Europejskiej formalnie zwany jest Dniem Europy. Funkcjonują dwie nazwy dla rozróżnienia z Dniem Europy, który obchodzony jest 5 maja przez kraje europejskie nienależące do Wspólnoty. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w dniu 9 maja 1950 r. Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy gospodarczej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny. Wspólne interesy miały być tajemnicą sukcesu.

Podczas szkolnego apelu zebrana młodzież wysłuchała wiadomości na temat powstania UE, liczby państw członkowskich, obowiązujących symboli oraz samodzielnie odśpiewała hymn Unii “ODA DO RADOŚCI” skomponowany przez niemieckiego kompozytora Ludwiga van Beethoven z tekstem niemieckiego poety Fryderyka Schiller. Ponadto Lilianna odegrała hymn na akordeonie, Wiktor wyrecytował wiersz o UE a inni uczniowie wykonali własnoręcznie plakaty informacyjne, flagi, dekoracje oraz ubrali się w barwy unijne (niebiesko-żółte:) Całość działania była efektem projektu klasowego zrealizowanego w ramach innowacji pedagogicznej “Przygoda z niemieckim ABC …”. Uczniowie spisali się na 6+

Opr. Lidia Banaś

nauczycielka języka niemieckiego

 

 

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sonda
Twój ulubiony przedmiot
 
Szukaj
Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości